Technologia w ostatnich latach znacząco ruszyła do przodu. Coraz więcej osób decyduje się na inteligentne instalacje domowe, które nie tylko ułatwiają codzienną obsługę urządzeń elektrycznych, ale również pomagają zaoszczędzić energię. Posiadanie inteligentnego domu jest jednak postrzegane często jako przywilej, zarezerwowany tylko dla najbogatszych. Ile w rzeczywistości może kosztować inteligentna instalacja? Odpowiadają specjaliści z firmy www.LightSystem.pl.

Uniwersalne rozwiązanie dla każdego domu

Choć obsługa, jak i montaż inteligentnych instalacji nie wymaga specjalnych umiejętności, ten sam projekt rzadko kiedy może się sprawdzić w wielu domach. Uniwersalny, optymalny system najzwyczajniej w świecie nie istnieje, ze względu na inny rozkład pomieszczeń oraz inną liczbę urządzeń, które wchodziłyby w skład inteligentnego domu. Przez to dokładne określenie ram cenowych często jest niemożliwe. Warto jednak wiedzieć, że koszt samego projektu zazwyczaj wynosi już kilka tysięcy złotych.

Jaki jest więc minimalny i maksymalny koszt?

Najlepszym sposobem na określenie ceny jest prośba o indywidualną wycenę u firmy projektanckiej. Na wstępie jednak dobrze jest założyć, że podstawowa, całkiem przyzwoita wersja inteligentnej instalacji kosztować powinna minimum 50 tys. zł. Górna granica cenowa na dobrą sprawę nie istnieje – koszt rozbudowanego systemu to 100 tys. zł i więcej, w zależności od możliwości finansowych i potrzeb inwestora.