Dzisiaj już wiele osób zastanawia się, czy śnieg nie jest już tylko wspomnieniem. Śnieżyce pojawiają się już tak rzadko albo wcale, w naszym kraju, że może dojść do sytuacji, że dzieci w ogóle nie będą wiedziały co to jest śnieg i co się z niego lepi.

Czy w ogóle spadnie śnieg?

Co roku w porze świąt Bożego Narodzenia prognozy pogodowe prognozują śnieg i mróz. Coraz częściej te prognozy są niejasne i prognozują śnieg w przybliżeniu. Wtedy dowiadujemy się, że prawdopodobnie spadnie śnieg, że może spadnie śnieg, że będzie krótki incydent ze śniegiem, że śnieg spadnie w okolicach Nowego Roku, czy że spadnie pod koniec stycznia. Śnieg spada, ale w opadach z deszczem, bez mrozu, jednym słowem pojawia się i znika. Nagłe ocieplenie klimatu spowodowało, że w dzisiejszych czasach śnieg na terenie naszego kraju jest tylko przez ułamek kilku sekund.

Kiedy się spodziewać śnieżynek?

Aktualnie prognozuje się, że śnieg spadnie pod koniec stycznia. Byłaby to bardzo dobra prognoza dla dzieci, które w tym okresie będą miały ferie zimowe, ale jest to wciąż do końca niesprawdzona wiadomość.

Z obserwacji meteorologów wynika nawet, że zima 2019 – 2020 ma być zimą trzydziestolecia z temperaturą – 20 stopni i z obfitym śniegiem. Jednak jest już styczeń 2020 a ani wielkiego śniegu ani groźnego mrozu nie widać i nie czuć.

Totalny atak zimy

Krótko i zwięźle odpowiadając na pytanie: kiedy spadnie śnieg? Można powiedzieć, że śnieg zobaczymy już w styczniu 2020. Oczywiście w rejonach górskich jak najbardziej śnieg leży już od grudnia, ale w miastach i innych terenach naszego kraju prawdziwego śniegu nikt jeszcze nie uświadczył.

Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i jeśli wierzyć przepowiedniom pogodowym czekać na śnieg, który lada moment powinien pojawić się już na horyzoncie. Czas pokarze czy rzeczywiście tak się stanie.

Czy naprawdę meteorolodzy nie mogą przewidzieć pogody?

Pogoda zaskakuje nas już nie tylko każdego dnia, ale i o każdej porze danego dnia. Jest kapryśna i wciąż nieodgadniona. Meteorolodzy nie zawsze mówią nam o konkretach pogody, ponieważ nie chcą się pomylić i objawić się przed ludźmi, że nie znają się na przewidywaniach pogodowych.