Pianki poliuretanowe to materiał wykorzystywany do termoizolacji w budownictwie. Swoje właściwości zawdzięczają głównie żywicy poliestrowej, która jest wykorzystywana przy ich produkcji. Charakteryzują się bardzo wysokim stopniem trzymania ciepła, izolacji akustycznej oraz imponującą wytrzymałością. Sprawdźmy, jak powstają pianki poliuretanowe – wraz z fachowcami z firmy termoizolacyjnej Domoterm.

Budowa cząsteczkowa pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa, jak sama nazwa wskazuje składa się z poliuretanów, czyli polimerów, struktury składającej się z merów. Jest to specyficzny rodzaj substancji, który odznacza się ogromną masą cząsteczkową, co pozwala na zachowanie właściwości chemicznych i fizycznych, nawet wtedy, kiedy kilka merów zostanie oddzielonych. Przekłada się to na bardzo dużą trwałość oraz jakość tego materiału, który nie traci zbyt łatwo zdolności termoizolacji.

Jak powstaje pianka poliuretanowa?

Do powstania elastycznej pianki poliuretanowej potrzebna jest reakcja chemiczna, jaka zachodzi między poliestrami lub polieterami. Do jej produkcji używane są specjalne agregaty o właściwościach spieniających, bowiem metodą otrzymywania pianki jest ciągłe spienianie w postaci długiego bloku. Dokonuje się tego przy użyciu wody, która w kontakcie z poliestrami lub polieterami przyczynia się do powstawania dwutlenku węgla, który odpowiada za efekt pienienia – informują specjaliści z (http://www.domoterm.pl/).


0 komentarzy

Dodaj komentarz