W każdym mieszkaniu znajduje się miejsce o szczególnym przeznaczeniu – tam podejmujemy gości, spędzamy czas na rozmowach i oglądaniu telewizji, a także celebrowaniu życia rodzinnego. Tym miejscem zazwyczaj jest salon.

Rośliny jako dekoracja

Każde pomieszczenie w domu ma swoje przeznaczenie, więc dekoracje, oświetlenie oraz meble, dobierane są do jego charakteru i podkreślenia klimatu; salon, jako najbardziej reprezentacyjny pokój, powinien być nie tylko funkcjonalny, ale również tętniący życiem; w tym zamyśle główną rolę odegrają odpowiednio dobrane i właściwie rozstawione rośliny doniczkowe.

Najlepsze miejsce dla rośliny w doniczce

Ilość i rodzaj roślin wybiera się pod względem ich wymagań pielęgnacyjnych, stopnia nasłonecznienia miejsca, w którym pragniemy je umieścić oraz wielkości przestrzeni salonu – można je rozstawić jako pojedyncze egzemplarze, lub jako zwartą zieloną ścianę, stanowiącą jednocześnie żywą dekorację.

Większość roślin doniczkowych ustawia się na parapetach – takie stanowisko zapewni roślinie odpowiednią ilość światła dziennego oraz udekoruje okno; niektóre rośliny umieszcza się na specjalnych stojakach lub – jeżeli roślina jest wysoka – stawia się ją bezpośrednio na podłodze.
Kwiaty doniczkowe to mniejsze wersje roślin, których naturalnym środowiskiem są tropiki i z tego powodu przez cały rok cieszą nasze oczy soczystą zielenią, a w przypadku roślin kwitnących – także pięknymi kwiatami.

Najpopularniejsze roślinki

Do najpopularniejszych roślin, ustawianych na parapetach lub kwietnikach można zaliczyć:
– asparagusa pierzastego – uroczą roślinę o delikatnych igiełkach,
porastających poziomo ułożone łodyżki,
– skrzydłokwiat – o błyszczących wydłużonych liściach oraz oryginalnych,
białych osłonkach niepozornego kwiatostanu,
– anturium – sercowaty kształt liści oraz takiego samego kształtu niby-
kwiat, najczęściej w krwistoczerwonym kolorze, nadają roślinie
interesujący wygląd, oraz
– storczyki – kwiaty, które z pewnością ozdobią nawet mało atrakcyjny
kąt w pokoju.

Rośliny ustawiane bezpośrednio na podłodze to zazwyczaj małe drzewa i są to:
– palma,
– filodendron,
– monstera,
a także różne odmiany fikusów.

Rośliny pokojowe służą nie tylko do ozdoby oprócz swojej niewątpliwej urody posiadają zdolność oczyszczania powietrza z nadmiaru dwutlenku węgla i i innych toksyn nasycając go tlenem.

Kategorie: Dom i Ogród

0 komentarzy

Dodaj komentarz