Kiedy czeka się na przelew pieniężny to wtedy wciąż sprawdza się czy pieniądze już są na koncie. Czasami proces ten trwa długo a czasami pieniądze bardzo szybko wpływają na konto. Jednak czy każdy zastanawia się co ma wpływ na długość transferu pieniężnego? Zadowolenie z powodu wpływu pieniędzy na konto jest tak duże, że nikt o tym nie myśli.

Konta w tym samym banku

W przypadku gdy pieniądze zostają przelane z konta na konto w tym samym banku, wtedy przelew trwa dosłownie kilka sekund, po których pieniądze znajdują się na danym koncie. Gorzej wygląda to, gdy pieniądze przelane z konta w jednym banku mają trafić do zupełnie innego banku.

Jak sprawdzić?

Dzięki odpowiednim stronom z łatwością można sprawdzić, kiedy przelane pieniążki pojawią się na koncie. Wchodząc na daną stronę trzeba podać kilka faktów takich jak:

– z jakiego banku ma przyjść przelew,

– kiedy przelew został wykonany,

– jaka była godzina wykonania przelewu,

– nazwę banku, do którego wykonano przelew.

W ten sposób można się dowiedzieć kiedy przyjdą oczekiwane pieniądze. Pamiętać należy, że tego rodzaju operacje trzeba wykonywać tylko na stronach zaufanych.

Od czego zależy, kiedy dojdzie przelew na konto?

Polskie banku posługują się systemem przesyłania pieniędzy zwanym powszechnie ELIKSIR. System ten działa od niedzieli godz. 22.30 do piątku godz. 21.30. Z tego też powodu, nie ma żadnych przelewów bankowych w weekendy. W ciągu dnia w tygodniu są zawsze trzy sesje, poranna, popołudniowa i wieczorna. System ELIKSIR pośredniczy za każdym razem gdy przelewane są pieniądze z konta na konto, wpłacane bezpośrednio na konto, wypłacane są czeki czy mają miejsce polecenia zapłaty.

Pieniądze więc krążą po cyberprzestrzeni i nie zawsze trafiają na docelowe konto w szybkim czasie.

Kiedy dochodzi przelew?

Przelew dochodzi szybko gdy rzecz dzieje się w obrębie tego samego banku. Pieniądze na danym koncie znajdą się z opóźnieniem, nawet 1 doby, gdy przechodzą z konta jednego banku na konto drugiego. Przelew zatrzyma się na kilka dni, gdy zostanie zrobiony w piątek w nocy lub w sobotę.