Decydując się na założenie własnego biznesu trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie – w jakiej formie ma być tez nasz biznes? Mamy do wyboru wiele form działalności, możemy więc założyć firmę jako jednoosobową, jako spółkę cywilną, spółkę osobową czy spółka kapitałową.

Wszystko zależy czy firmę zakładamy sami, czy mamy wspólnika bądź wspólników oraz jakie mamy środki na założenie swojej działalności. Ważny też jest pomysł na działalność gospodarczą.

Założenie firmy krok po kroku

Dzisiaj założenie własnej firmy nie wymaga już tak wiele zachodu. Odpowiedź na pytanie – jak założyć firmę? – jest prosta. Wszystko opiera się na jednym formularzu jaki jest druk CEIDG – 1. To właśnie w tym formularzu przyszły przedsiębiorca wpisuje wszystkie potrzebne dane;

– swoje imię i nazwisko,

– wszystkie dane firmy,

– wybraną formę działalności i sposób jej opodatkowania.

Wypełniając w internecie wyżej wymieniony druk od razu rejestruje się firmę oraz:

– składa wniosek o nadanie numeru REGON,

– zgłasza się firmę do Urzędu Skarbowego i do ZUS,

W przypadku gdy zakłada się spółkę, wtedy każdy ze wspólników powinien złożyć tego rodzaju druk.

Jak i gdzie składa się CEIDG – 1?

Poprzez na stronę internetową CEIDG można wszystkie formalności dotyczące zarejestrowania własnej firmy załatwić drogą internetową. Wypełniony na stronie druk rejestruje się i przesyła do urzędu gminy. Należy pamiętać, że druk zarejestrowany to od razu zarejestrowana nasza działalność. Można też taki druk wydrukować ze strony, ręcznie go wypisać i osobiście udać się do urzędu gminy.

Następnym krokiem jest udanie się do danego Urzędu Skarbowego by tam dokonać rejestracji i stać się płatnikiem VAT. Do tego celu potrzebny jest druk VAT-R, który składamy w Urzędzie Skarbowym.Posiadając swoją własną działalność gospodarczą jest się swoim własnym szefem. Wszystko wtedy wydaje się proste i łatwe a prowadzenie własnej firmy nie przeraża. Jednak by tak było trzeba mieć pomysł na swoją własną firmę, trzeba ją założyć, poświęcić jej dużo czasu i sprawić by była to jednak dochodowa działalność.

Kategorie: Ciekawostki